Turnitin

EKUAL üyesi kurumlarda öğrenci ödevi, rapor ve tezlerin intihal tespitinde kullanılmaktadır.

Üniversiteler ve diğer EKUAL üyesi kurumların öğretim elemanları, öğrencileri, araştırmacıları ve diğer personeline; ödev, rapor ve tez türü dokümanların, yıllık submit kotasına uygun şekilde (*), analiz yapması için kullanım hakkı verilmektedir.

Makale analizi için iThenticate kullanılmalıdır.

Önemli Not: Sadece tez danışmanı hocalar kullanacak. Sadece tezler ve ödevler taranacak. Danışman Hocası öğrencilerine hesap açacak.

Kullanmak isteyen Tez Danışman Hocaları sisteme tanımlanması için ihtiyaç duyulan bilgiler şunlardır;

Unvanı:

Ad Soyadı:

Fakülte/Bölüm:

E-posta Adresi: (..@sirnak.edu.tr (uzantılı))

Bilgilerini kutuphane@sirnak.edu.tr adresine gönderdikten sonra Kütüphane sistem yöneticisi tarafından tanımlama yapılarak kullanıcının belirtmiş olduğu e-posta adresine programa giriş için kullanacakları şifre program tarafından otomatik olarak gönderilecektir.

Önemli Uyarı:

Öğretmen arayüzünde bulunan “Hızlı Gönder / Quick Submit” seçeneği seçilerek yapılan yüklemeler, otomatik olarak depoya gittiğinden bu seçeneğin kullanılmaması önem teşkil etmektedir. Bu seçenek üzerinden yapılan yüklemeler, depoya gideceğinden aynı doküman tekrar yüklendiğinde %100 ya da buna yakın bir benzerlik çıkacaktır. Sorunlar yaşanmaması için, bu konuyu kullanıcılarımızın dikkat etmesini ÖNEMLE rica ederiz. 

 Erişim Linki: http://turnitin.com/

iThanticate

Akademik düzeyde üretilecek makalelerdeki kopyacılık (intihal) oranının tespiti için olarak kullanılmaktadır.

Üniversitelerde doktora derecesi ve üzerinde akademik yetkinliğe sahip öğretim üyeleri ile diğer EKUAL üyesi kurumlarda çalışan araştırmacılara, yıllık submit kotasına uygun şekilde (*), kişisel makalelerini analiz edebilmeleri için kullanım hakkı verilmektedir. iThenticate, öğrenci ödevi, rapor ve tezlerin intihal tespitinde kullanılmamalı (bu doküman türleri için Turnitin kullanılmalıdır), kişisel akademik makalelerin analizinde kullanılmalıdır. EKUAL üyesi kurum tarafından yayınlanan dergilere gelen makalelerin analizi, Yetkili Kullanıcı durumundaki editörler tarafından yapılabilir.

İlgili öğretim üyelerinin sisteme tanımlanması için ihtiyaç duyulan bilgiler şunlardır;

Unvanı:

Ad Soyadı:

Fakülte/Bölüm:

E-posta Adresi:(..@sirnak.edu.tr (uzantılı))

Bilgilerinizi kutuphane@sirnak.edu.tr adresine gönderdikten sonra Kütüphane sistem yöneticisi tarafından tanımlama yapılarak kullanıcının belirtmiş olduğu e-posta adresine programa giriş için kullanacakları şifre program tarafından otomatik olarak gönderilecektir.

Bu kullanıcı adı ve şifreyi

http://www.ithenticate.com/

adresindeki “login” alanına yazıldığında sisteme giriş yapılmış olacaktır. Programa ilk girişinizde sistem sizden yeni bir şifre belirlemenizi isteyecektir. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra sistemi kullanmaya başlayabilirsiniz.

 Erişim Linki: http://www.ithenticate.com/

İNTİHAL.Net

İntihal.Net 'e üye kurumlar hem doküman tipi hem de doküman sayısı olarak hiçbir sınırlama olmaksızın sistemi kullanabilir.

DENETLEDİĞİMİZ İNTİHAL TÜRLERİ

ÇOĞALTMA Başka birisinin çalışmasını direk alma ve kendi çalışması olarak gösterme

KOPYALAMA Bir başka çalışmanın bir kısmını direk kopyalama ve kendi çalışmasına eklemek

KOPYALA AMA DEĞİŞTİR Başka bir kaynaktan kopyaladığı yazıyı küçük değişiklikler ile kendi yazısına ekleme

MOZAİK Birden fazla kaynaktan aldığı çalışmaları birleştirmek

Erişim Linki: https://intihal.net/

Sayın Kullanıcılarımız;

Erişim ile ilgili sorunlarınızı kutuphane@sirnak.edu.tr  adresine mail olarak bildiriniz.

Sorumlu Personel: Şükrü ÇELEBİ

tel: 04862164008    dahili: 1052

1.02.2023